 Etusivulle.. Ottelut sivulle..
KTP vs. MP
1-1
(1-1) -Kakkonen, Itäinen lohko-
| 28.9.2012 | 18:30 | Arto Tolsa Areena, Kotka |
Raportti siniset jäi tasapeliin kotkassa
Maalit: 31. Samuli Nieminen 1-0 34. Dimitri Klimov (Joona Mäenpää) 1-1
MP:n kokoonpano: Ville Taivalantti Mika Roivas (62. varoitus) - Jeffrey Imudia - Mikko IIvanainen (83. varoitus) - Juuso Kuronen Dimitri Klimov - Miikka Turunen - Richard Edwards - Joona Mäenpää Teemu Pastila (69. varoitus) - Torres
Vaihtopelaajat: Tuomas Kolehmainen, Arttu Uotila, Jere Hasanen, Juha-Matti Murtonen, Jiri Haikonen, Miika Suhonen
Vaihdot: 82. Teemu Pastila <-> Jiri Haikonen
 pronssi: Topi Pasi, KTP hopea: Dimitri Klimov, MP kulta: Saja Leigh, KTP
Ottelupöytäkirja: Klikkaa tästä
Otteluraportti: Kotkassa Arto Tolsa Areenan valojen loisteessa ja pienessä tihkusateessa pelattiiin Kakkosen Itäisen lohkon ottelu, missä Siniset kohtasi KTP:n. Kotijoukkueella ei ollut enää kuin kunnia pelissä, mutta Siniset tarvitsi voiton, jotta unelma lohkovoitosta ja pääsystä Ykkösen karsintaan säilyisi elossa. Kovan taistelun jälkeen ottelussa päädyttiin aikalailla pelitapahtumien mukaiseen tasatulokseen 1-1(1-1) ja näin unelma karsinnoista haihtui Kotkan pimenevään iltaan.
Ottelu alkoi aikalailla tasaisissa merkeissä ja peliä pelattiin pääosin keskikentällä. Ottelun avausmaali nähtiin 31. peliminuutilla, kun Sinisten alakerta hölmöili ja Samuli Nieminen pääsi laittamaan pallon tyhjään Sinisten maaliin. Kotijoukkue ei saanut kauaa nauttia johtotilanteesta vaan todella hienon hyökkäyksen päätteeksi Dimitri Klimov laukoi Joona Mäenpään esityöstä pallon Kotkan maalin takanurkkaan ja peli oli tasan. Siniset pelasi muutaman kerran todella näyttävästi, mutta viimeiset syötöt olivat heikkoja tai sitten kotkalaiset pääsivät peittämään laukaukset ja näin puoliajalle mentiin tasalukemissa 1-1.
Toinen puoliaika oli vauhdikas ja tasaista vääntöä, mutta maalinteossa kumpikaan joukkue ei enää onnistunut kovasta yrityksestä huolimatta. Lähimpänä maalintekoa oli ottelun lisäajalla vaihdosta kentällä tullut Jiri Haikonen, joka puski pallon tolppaan sivuvaparin jälkitilanteesta. Ottelun erotuomari Ville Simola järjesti toisella jaksolla korttisirkuksen ja antoi siistissä ottelussa käsittämättömät kuusi varoitusta - kolme molemmalle joukkueelle. Lisäksi ottelussa annettiin käsittämättömän vähän lisäaikaa, kaksi minuuttia, vaikka pelkissä loukkaantumisissa meni aikaa huomattavasti enemmän, vaihdoista puhumattakaan. Mutta pulinat pois, peli päättyi tasan ja sillä hyvä.
Päävalmentaja Risto Lähde oli ottelun jälkeen pettynyt mies.
- Kyllähän tämä korpeaa. Olisi ollut mukava, jos ensi lauantaiksi olisi jäänyt vielä panosta, mutta nyt kävi näin. Tänään oli hyvävauhtinen Kakkosen matsi, missä molemmat joukkueet taisteli ja yritystä ei puuttunut.
- Tässä oli suuria tunteita pelissä ja tällä kertaa kävi näin. Tasapeli täältä Kotkasta on kyllä ihan hyvä suoritus, mutta tässä tapauksessa tämä piste ei lämmitä yhtään.
- Taas kyllä päästettiin sellainen maali, mitä ei vaan saisi laskea näissä peleissä. Joukkuetta ei kyllä voi moittia taistelun puutteesta, mutta kyllä pelaajien raihnaisuus näkyi selvästi pelissämme. Ennen peliä fysioterapeuttimme Sami Pöyry sai tehdä täyden päivätyön, että kaikki kentällä olleet pelaajat saatiin parsittua pelikuntoon.
- Mäenpään Joona jatkoi viime peleissä tuttua pirteää esitystä sekä Taivalantin Ville otti muutaman hyvän torjunnan.
Siniset pelaa kauden viimeisen ottelun viikon päästä lauantaina Urskissa LPS:ää vastaan ja silloin päättyy Juha-Matti Murtosen hieno ura.
Ennakko siniset matkustaa kotkaan
Perjantaina Siniset pelaa runkosarjan viimeisen vierasottelun Kotkassa, missä vastaan asettuu perinteinen KTP. Sarjataulukossa joukkueet löytyvät sijoilta kolme ja kuusi. Molemmat joukkueet ovat pelanneet 25 ottelua. Sinisillä on kasassa 45 pistettä (14 voittoa, 3 tasapeliä ja 8 tappiota, maaliero 63-35) ja KTP:llä on 35 pistettä (10 voittoa, 5 tasapeliä ja 10 tappiota, maaliero 41-52). Joukkueet ovat kohdanneet tällä kaudella kahdesti ja Sinisillä on hyviä muistoja tulevasta vastustajasta, sillä molemmat ottelut ovat päättyneet Sinisten voittoon: Kotkassa ottelu päättyi 1-7(0-3) ja Mikkelissä 1-0(1-0).
Sinisille ei perjantain ottelusta kelpaa kuin voitto ja kolme pistettä, muuten mahdollinen lohkovoitto voidaan unohtaa. Kotka ei ole mikään helppo paikka vierailijoille ja siitä hyvänä esimerkkinä on viime kierroksen ottelu, missä KTP voitti Itäisen lohkon kuntopuntarin kärkiseura Atlantiksen 3-2.
Tässä viikon mittaa selviää Sinisten pelaajatilanne perjantain otteluun. Pelikieltoja ei ole, mutta pieniä ja isompia vaivoja joukkueesta löytyy. Varmasti sivussa on Kiffen -ottelussa polvensa loukannut Janne Reinikainen. Muitten tilannetta tarkastellaan pitkin viikkoa.
Päävalmentaja Risto Lähteellä ei ole vielä tiedossa, ketkä pystyy pelaamaan ja ketkä ei.
- Eihän tämä mikään optimaalinen tilanne ole, kun joukkueessa on niin paljon vaivaisia pelaajia, mutta niinhän tässä vaiheessa kautta sama tilanne vaivaa muitakin joukkueita. Uskon kuitenkin, että saamme kilpailukykyisen joukkueen perjantaina kentällä.
- Olisihan se mukavaa, jos kaikki parhaat voimat olisi käytössä näissä kauden tärkeimmissä otteluissa, mutta turha on mennä näiden poissaolojen taakse. Pelataan niillä, ketkä kykenee ja pulinat pois.
- Vastassa on hyvä ja pelaava porukka, mistä löytyy muutamia todella hyviä yksilöitä, kuten Saja Leigh, Niko Ikävalko ja liigajyrä Sakari Saarinen. Saamme kyllä onnistua täydellisesti, että voitto ja kolme pistettä irtoaa Kotkasta. Mutta siitä lähdetään, että viikon päästä kotiottelussa LPS:ää vastaan on vielä panosta!
Kotkalaisten ennakkotunnelmia löytyy täältä.
|